سينما رفتن «رسول» را باور ندارد

شب گذشته(۲۸/۱/۸۶) مراسم چهلمين روز درگذشت «رسول ملا‌قلی‌پور» فيلمساز دفاع مقدس به همت خانه سينما با حضور مقامات كشوری و جمع كثيری از هنرمندان و علاقه‌مندان به اين فيلمساز متعهد در فرهنگسرای هنر برگزار شد.

mollagholipour.gif
محمدرضا جعفری‌جلوه، محمدباقر قاليباف، جمال شورجه، مجيد مجيدی،‌ رضا ميركريمی، جعفر پناهی، اميررضا خادم، عليرضا رضاداد، سيدمحمد بهشتی، ابراهيم داروغه‌زاده، داريوش مهرجويی، مسعود رايگان، رويا تيموريان،‌ آتيلا پسيانی، جواد طوسی، مسعود كرامتی، منوچهر محمدی، بهمن فرمان آرا، سيروس الوند، كيومرث پوراحمد، سيروس تسليمی، پوران درخشنده، امير اسفندياری، گلشيفته فراهانی، رخشان بنی‌اعتماد، جهانگير كوثری و.... از جمله حاضران در اين مراسم يادبود بودند.

مراسم يادبود با قرائت آياتی چند از كلام‌الله مجيد آغاز شد و سپس نماهنگی با حضور هنرمندانی از جمله حبيب‌الله كاسه‌ساز، گلشيفته فراهانی، مينو فرشچی، ، كيومرث پوراحمد، مازيار ميری، اصغر فرهادی، محمدرضا شرف‌الدين، احمد نجفی، مسعود كرامتی و... پخش شد كه آنها از خاطرات خود با «رسول ملاقلی‌پور» صحبت كردند.

در اين مراسم سعی شد شيوه برگزاری اين مجلس همانند آثار «ملا‌قلی‌پور» با ديگر مجالس متفاوت باشد به همين خاطر «سيد‌جواد يحيوی» مجری برنامه درخواست كرد كه دوستان و همراهان «رسول» هر كدام جمله‌ای در مورد اين فيلمساز روايت كنند.

از بين صحبت‌هايی كه در مورد «رسول ملاقلی‌پور» بيان شد گفته‌های «گلشيفته فراهانی» از بار احساسی زيادی برخوردار بود اين هنرمند كه نمی‌توانست مانع از گريستن خود شود گفت: «ملاقلی‌پور» هنرمندی بود كه هيچ‌گاه اعتقاداتش را با شعار درنياميخت و تجربه بازی در «ميم مثل مادر» برای من به عنوان يك بازيگر تكرارنشدنی است. مهم‌ترين ديالوگی كه در اين اثر گفتم دقيقآ كلماتی بود كه «ملا‌قلی‌پور» در پشت دوربين به زبان می‌راند و مطمئن هستم كه كلمات و تفكرات به او الهام می‌شد.

«منوچهر محمدی» دوست و همراه ملاقلی‌پور نيز اظهار داشت: برايم سخت است كه بگويم ما چه كسی را از دست داده‌‌ايم چون ديگر سينمای جنگ مثل وی به خود نخواهدديد و می‌خواهم از تمام كسانی كه در مدت اين چهل روز با حضور خود سعی داشتند تسلای خاطری برای خانواده اين عزيز باشند قدردانی كنم. هيچ گاه سكانس پايانی «ميم مثل مادر» را فراموش نمی‌كنم كه تمامی عوامل در پشت دوربين با چشمانی گريان ادامه كار را نظاره‌گر بودند. حيف از رسول كه رفت...

پس از صحبت‌های «محمدی» تصاويری از پشت صحنه‌ی «ميم مثل مادر» پخش شد كه به شدت احساسات حضار را برانگيخت صحنه‌هايی كه نشان می‌داد چگونه «ملا‌قلی‌پور» با چشمان گريان راش‌های فيلم را می‌گرفت در صحنه‌ی پايانی فيلم كه «رسول» كودك فيلم را به آغوش می‌كشيد قدرت مقاومت هر كسی را برای نريختن اشك از بين می‌برد.

در اين مراسم «محمدرضا جعفری‌جلوه» معاون امور سينمايی و سمعی بصری وزارت ارشاد اظهار داشت: انقلاب ما دست‌های مرده و مأيوس را جان داد و ايران را شأن و شكلی درخور بخشيد. اين انقلاب يك تحرك تاريخ‌ساز در عرصه‌های گوناگون اين كشور به وجود آورد و رسول يكی از كسانی بود كه از انقلاب به صحنه آمد و به سخت‌ترين عرصه‌های اين كشور يعنی «دفاع مقدس» و «سينما» رفت. آن يكی از خودگذشتگی داشت و اين‌يكی ذوقی سرشار كه رسول هر دو را داشت.

«جعفری جلوه» توضيح‌داد: رسول يك بسيجی ساده بود كه با يك دوربين عكاسی به جنگ دشمن رفت و لحظات شور و دلهره و مرگ و زندگی را با مستندسازی ثبت كرد. او از اين مرحله تا اندازه‌های يك سينماگر پراحساس و غيرتمند و توانمند قد كشيد و تا اندازه‌ای كه در خور نياز زمانه ما بود باليد.

وی در انتها گفت: زمانه ما زمانه سينمای ملی است. سينمايی تصويرگر انسانی شريف و هويت‌طلب. اين اواخر اميدهای فراوانی به او بود و حالا بسياری از هم‌نسلان او و جوانان پرشور در عرصه سينمای ايران كه قابليت‌هايشان را به ثبوت رسانده‌اند، اكنون در ميدان‌اند و اميد است اين سينما با حضور اينان و الگوهايی چون مرحوم ملاقلی‌پور، الگويی باشد برای منطقه و پذيرای تجربه‌های بزرگ‌تر.

در ادامه اين مراسم اكبر نبوی گفت: از جانب «رسول» به تمام دوستان خير مقدم می‌گويم. نكته‌ا‌ی ‌كه در صحبت‌های تمامی دوستان مشاهده می‌شد اين مهم بود كه بياييم قدر هنرمندان را تا موقعی كه زنده هستند بدانيم؛ چراكه رسول تنها بود افسوس كه در زمان حياتش با وی همراه نشديم و اين تنهايی ناشی از روح بزرگ وی بود.

وی سپس درباره فيلم مستند خود (ركعتان فی‌العشق) گفت: ساخت اين فيلم سخت بود گرچه من از سال 82 از ملاقلی‌پور تصوير گرفتم اما نتوانستم از تشييع پيكرش فيلمی بگيرم چون به فكر خداحافظی از جنس ديگری بودم.

وی گفت: اگر حرفی در اين فيلم زده شده ناشی از تفكرات خود رسول بود. تنهايی برای هر فيلمسازی يك ويژگی همگانی است ولی نكته درد‌ناك اينجاست كه بخواهی برای مردم فيلم بسازی و باز هم تنها باشی.

در اين مراسم بسياری از هنرمندان و اهل قلم سخن گفتند كه می‌توان از آن جمله به مجتبی راعی، جواد طوسی، هارون يشايائيان، نادر مقدس و... اشاره كرد.

در خاتمه فيلم مستند «ركعتان فی‌العشق» به مدت 47 دقيقه برای شركت‌كنندگان در اين مراسم پخش شد.

/ 9 نظر / 10 بازدید
جوادشمسم

مرسی از اين مطلبی که تهيه کرده بودي، مرسي

زرین‌قلم

آره واقعا کی باورش می‌شه که ملاقلی‌پور کارگردان موفق سینما به این زودی‌ها ...... حتی به زبون هم نمی‌تونم بیارم. خیلی حیف شد. روحش شاد و یادش گرامی

امید

داوود عزيز. گذاشتن عکس به تعداد و حجم بالا باعث سنگين شدن وبلاگت شده . به دادش برس!

روابط عمومی خبرگزاری هنر

با سلام. آخرین مطلب شما در سرویس وبلاگها در خبرگزاری هنر معرفی و منعکس شد. شما هم در صورت تمایل با لینک دادن خبرگزاری هنر در وبلاگ خود می توانید ما را در این مسولیت اطلاع رسانی یاری کنید. آدرس محل قرار گرفتن اين مطلب شما: http://www.artnewsagency.com/main/archive/2007/04/post_4033.php

م آذرخش

سلام خوب مينويسی. به به اما طرح وبلاگت يه چيز ديگست ۱۰۰۰ تا به به

نغمه

رفتنی که بر باور ننشسته است. انقدر غر به جون من نزن که چرا نمی‌نويسی خوب بالاخره نوشتم تا بخونی و نظر بدی. لطفا بی‌ربط ننويس!

امين صبحي

سلام داوود چه طوري داوود چه خبر داوود دلم هواي بدجوري واسه ناهارهاي دسه جمعي ايكنا تنگ شده خيلي بيشتر ازاوني كه فكر كني

امين صبحي

به خاطر این مطلب خدا سوسکت می کنه اگه می خوای خوشبخت شی 50 بار در روز به وبلاگ من سر بزن وگرنه در آینده یه خبر بد می شنوی یه زنه این کارو کرد خوشبخت شد یکی انجام نداد مرد