«چهار انگشتی» فيلمی در اندازه‌های ژانر پليسی

6ff2c9f3fb.jpg

سالهاست كه ديگر در سينمای ما فيلم پليسی ساخته نمی‌شود كه متاسفانه اين نقصان نيز به عوامل متعدد مربوط است كه مهمترين دليل آن را می‌توان به نداشتن فيلمسازی كه اين ژانر را به خوبی بشناسد جستجو كرد.
البته فخيم‌زاده و افخمی چند بار سعی كرد‌ه‌اند كه اين راه را در پيش بگيرند اما بنا به دلايلی اين مسير (ساخت فيلم پليسی) برای اين فيلمسازان مطرح نشد.
تا به امروز اگر از من می‌پرسيدند بهترين فيلم پليسی كه در سينمای ايران ديدی چه فيلمی بود بدون شك «روز شيطان» را مثال می‌زدم؛ اما امروز ديگر می‌توانم بعد از سالها از ساخته شدن «روز شيطان» «بهروز افخمی» از فيلمی نام ببرم كه توانست به زيبايی ژانر پليسی را در سينمای ايران معنا كند.
فيلمی پليسی از ديد من نگارنده اثری است كه تا دقيقه آخر فيلم برای مخاطب ايجاد سوال كند، كه لحظه‌ای بعد چه اتفاقی قرار است بيفتد، يعنی اگر واضح‌تر بخواهم بگويم، گره‌های داستانی است كه در يك فيلم پليسی كيفيت كار را مشخص می‌كند.
سال گذشته در جشنواره بيست‌و‌پنجم فيلم فجر، فيلمی ديدم با نام «شعبده‌باز». فيلمی كه در پايان مرا دچار شگفتی كرد، اما امروز خوشحالم در سينمای ايران نيز فيلمسازی متولد شده كه توانست مرا شگفت‌زده كند.
«چهار انگشتی» فيلمی است كه من يكشنبه شب (11/9/86) در اكران خصوصيش در سينما سروش به تماشايش نشستم و مرا بر آن داشت كه اين چند سطر را بنويسم فيلمی كه می‌تواند الگويی در سينمای پليسی باشد.a6e873b800.jpg
البته نمی‌توان در اين بحث از فيلمنامه شاخص اين فيلم ياد نكرد كه به واسطه تبحر نويسنده (سهيلی) سرشار از گره‌های داستانی بود به گونه‌ای كه مخاطب به هيچ وجه در گام اول نمی‌تواند پايان داستان را حدس بزند.
نكته‌ای ديگری كه قابل ذكر است تيتراژ محشر اين فيلم پليسی بود كه به شكل زيبايی مخاطب را ياد آثار برتر هاليوود می‌انداخت همچنين بازی‌ زيبايی «رادان» قابل ذكر است كه نشان می‌دهد يك ستاره‌ تا چه حد می‌تواند راه پيشرفت را طی كند.
يك مطلب ديگر نيز بايد در پايان مطالبم بگوييم اين است كه، نگاهی كه در اين فيلم به كاركترهای شده بود نگاهی خاكستری بود كه هيچ انسانی را به بهانه پست و مقام دولتی سياه و سفيد نديده بود، اما در پايان تنها يك نكته كوچك به عنوان نمره منفی در اين فيلم وجود داشت و آنهم، استفاده ابزاری از پوشش چادر برای مثبت نشان دادن كاراكتر فيلم (لیلا اوتادی) است كه در سينمای ما ديگر تكراری شده است.

«سعيد سهيلي» كارگردان سينما، پروژه سينمايي جديد خود «چهارانگشتي» را 25 مهرماه ۸۵ در تهران  كليد زد. اين فيلم مضموني اجتماعي دارد.
سعيد سهيلي، تاکنون کارگرداني فيلمهاي سينمايي چون مردي شبيه باران، مردي از جنس بلور، غوغا، تارا و تب توت فرهنگي، سنگ، کاغذ، قيچي و... را داشته است.
آخرين اثر سهيلي  فضايي شهري دارد که فيلمبرداري آن در ده ونك انجام ‌شد و حدود دو ماه به طول ‌انجامیدُ البته بخشي از لوكيشن‌هاي فيلم در شمال كشور فیلمبرداری شده است در اين فيلم : بهرام رادان، انديشه فولادوند، ليلا اوتادي، شاپور تركمني سرابي، سيد ابراهيم بحرالعلومي، عليرضا سوزنچي، فريده دريامج، با معرفي مهدي ماهاني و هنرمندي جمشيد هاشم پور به ايفاي نقش مي پردازند.
عوامل اين كار عبارتند از: مجري طرح و مدير توليد:رحيم عرب اميني، مدير فيلمبرداري: محمدتقي پاك سيما، صدابردار: فرخ فدايي،منشي صحنه: سحر غمخوار، طراح صحنه و لباس: نازي پرتوزاده، طراح گريم: بابك شعاعي ،دستيار كارگردان و برنامه ريز: كامبيز دارابي و تهيه كنندگي سعيد سهيلي

74a922a08a.jpg


 

/ 20 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

داوود جان وبلاگ من رو اشتباه لينک کردی اسم وبلاگ من رو نوشتی(خلوت های تنهايی)اما آدرس وبلاگ سطر های پنهانی رو دادی ـ درستش کن-ممنون من هم شما رو لينک کردم

شعبده باز

من فقط با کاراگاه ناوارو حال ميکنم اين شما بازيگر تشريف داريد؟!

سیــــگاری

سلام اطلاعات جالبی بود ممنون که بهم سر زدین و بیشتر ازون ممنون از لینکتون

دريا

وب فوق‌العاده ای داری.بهت تبريک ميگم.فقط به خاطر عکسها کمی سنگينه:)موفق باشی

کمیته‌ی پی‌جوی آزادی دانشجویان دربند

فراخوان خانواده‌های دانشجویان دستگیر شده مراسم 16 آذر سال 86 درموج دستگیری های بی‌سابقه‌ی دانشجویی در آستانه‌ی روز 16 آذر(روز دانشجو) بیش از 30 تن از دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب دانشگاه‌های سراسرکشور بازداشت شده‌اند. شگفت این که 16 آذر که نماد مبارزه با رژیم وابسته‌ی شاهنشاهی و سلطه‌ی بیگانه بوده است از سوی جمهوری اسلامی نیز تحمّل نمی‌شود. آن چه امسال در روز دانشجو روی داد، تکرار همان صحنه‌هایی است که رژیم گذشته هر ساله در برخورد با جنبش دانشجویی ایجاد می‌کرد. گرامی‌داشت روز دانشجو سنت پنجاه و چند ساله‌ی جنبش دانشجویی ایران است و دانشجویانی که امسال به اتّهام برگزاری مراسمی ، با محوریت مخالفت با جنگ و تحریم، بازداشت شده‌اند در زمره‌ی شریف‌ترین فرزندان این آب و خاک‌اند. ما خواهان آزادی سریع و بی قید و شرط فرزندان اسیر خود هستیم. کمیته‌ی پی جوی آزادی دانشجویان دربند

محمحد

سلام اکران شد به من سر بزن

اميد شريف موسوي

سلام. چشم. حتما قصه‌اي را كه خواسته بودي مي‌گذارم.وبلاگ خوبي داري و مطالب خيلي خوب.

زرین قلم

چه بسيار بيماراني كه چشم به راه بزرگواري هاي هموطنان بخشنده خود هستند تا بار ديگر تندرستي خود را بازيابند و خانواده هايشان را شاد كنند.