كسی كه من ديوانه‌وار دوستش دارم

Wallpaper1%20%5B%20800%20x%20600%20%5D.jpg

آلبوم جديد «مايكل جكسون» بهترين بهانه است تا من در مورد هنرمندی بنويسم كه توانست محبوبيت خود را از مرزهای مختلف عبور دهد و در دل ميليون‌ها انسانها عشق ريشه دواند.
انسانی كه علاوه بر شهرت و محبوبيت، انسانيت را نيز معنا كرده است. شايد برخی از كسانی كه نام اين هنرمند را فقط از طريق روزنامه يا مردم شنيده‌اند، تصورتشان تابع مزخرفات گهی باشد كه برخی (نمی‌دانم اين آدم‌ها را چه می‌توان ناميد) ندانسته يا مغرضانه حرف‌های در مورد اين هنرمند می‌زنند كه در دكان هيچ عطاری‌ ‌‌پيدا نمی‌شود، البته در آمريكا نيز هر بار كه عده‌ای شياد خواسته‌اند با زدن انگی مقداری ‌پول به جيب زنند در نهايت در دادگاه محكوم شده‌اند.
نمی‌دانم كه آيا می‌دانی چه تعداد كودك و بی‌سر‌پرست در سراسر جهان (به خصوص در آفريقا) با ‌پول اين هنرمند زندگی می‌كنند! آيا می‌دانی چه تعداد بيمارستان از پول اين هنرمند فعاليت می‌كنند آيا كسی را در زمان حال در دنيا سراغ داری كه اين به اين اندازه به هم نوع خود كمك كرده باشد! البته اين عادت ما انسان‌ها است كه همش ادای فردين بازی در بياوريم، ولی در عمل هيچ كاركرد مثبتی برای اطرافيان خود نداريم چه برسد به مردم!
البته نمی‌خواهم از اين هنرمند بت بسازم، چراكه من با تابو كردن انسان‌ها از ريشه مخالفم، اما بايد منصف بود و برای هر كسی مطابق كارنامه‌اش قضاوت كرد، چراكه مردانگی به سبيل و صدای كلفت نيست.
مايكل جوزف جكسون (به انگليسی: Michael Joseph Jackson) كه با نام MJ[۱] هم شناخته می‌شود، خواننده، تهيه‌كننده، ترانه‌نويس و طراح رقص آمريكايی، از مطرح‌ترين ستاره‌های موسيقی مردمی دهه ۸۰ به‌شمار می‌رود كه به خاطر حركات رقص خيره‌كننده، ويدئو كليپ‌های ساختارشكن و كمك به ارتقای جايگاه هنرمندان سياه‌پوست در صنعت موسيقی ايالات متحده معروف است.‌دختر در آغوش پدر
موسيقی، كليپ‌های تصويری و شيوه زندگی او بيش از ۴۰ سال است كه جزئی جدايی‌ناپذير از فرهنگ پاپ در آمريكا و جهان بوده‌است.
او نه تنها به جهت استعدادش در موسيقی، بلكه به خاطر فعاليت‌های انسان دوستانه و دل مشغوليهايش نسبت به محيط زيست و زمينی كه بر روی آن زندگی ميكنيم، شهرت فراوان دارد. موسيقی او از راديوهای سرتاسر جهان، از افغانستان گرفته تا زولولند، پخش شده‌است. او چندين تور جهانی برگزار كرده و جايزه‌ای در صنعت موسيقی يافت نمی‌شود كه مايكل آن را به خانه نبرده باشد. جوايز «هنرمند بين المللی سالِ مايكل جكسون»، «طلايه دار كليپ موسيقی اِم.تی.وی مايكل جكسون» به ياد او كه اولين دريافت كنندهٔ آنها بود، نام گذاری شده‌اند. نام او بارها در كتاب ركوردهای جهانی به عناوين مختلف ثبت گرديده‌است.
مايكل در عين حال كه يكی از مشهورترين خواننده‌هايی است كه جهان تا كنون به خود ديده، بی شك كمتر فهميده شده‌ترين و در اغلب موارد، بد جلوه داده شده‌ترين شخص در عرصه موسيقی نيز هست. نقل قولهای بسياری از او، به غلط در روزنامه‌ها و مجلات چاپ شده و اعمال و رفتار او پيوسته آماج بدترين توهينات و تمسخرات از جانب رسانه‌های گروهی قرار گرفته‌است. شيوهٔ زندگی او، هر روز بر صفحات روزنامه‌های محلی در سرتاسر دنيا، به استهزاء گرفته می‌شود.
جی كاكز در مارس سال ۱۹۸۴ در مجلهٔ تايمز نوشت: «صنعت موسيقی، معصوميت را تنها زمانی می‌پذيرد كه بتواند ديگران را تحت تأثير قرار دهد. ويران كردن دنيای خيالی جكسون با استفاده از شايعات بی اساس و كينه جويانه، آسان تر از فهميدن آن توأم با همدردی است.»
زندگی‌نامه
مايكل جكسون در شهر گری، انديانا در امريكا به دنيا آمد.او در يك خانوادهُ پر جمعيت زاده شد. او هشتمين فرزند از ده فرزند كاترين استر اسكورز و جوزف والتر جكسون است. مايكل از ۵ سالگی فعاليت هنريش را آغاز كرد. او در سال ۱۹۶۸ درست زمانی كه ۱۰ سال داشت به همراه برادرانش گروه جكسون فايو را تشكيل دادند. معروفترين آهنگ‌های آنها I'll Be There، I Want You Back، ABC و The Love You Save بود. مايكل با اينكه سن كمی داشت ولی در خواندن و رقصيدن يك نابغه محسوب می‌شد تا جايی كه گروه آنها به محبوبيت زيادی دست پيدا كرده بود.
روند پيشرفت مايكل ادامه پيدا كرد تا جايی كه در سال ۱۹۷۱ به موفقيت بزرگی دست يافت و با آلبوم Got to Be There به عنوان بهترين تك خوان انتخاب شد. ولی در همين سال بود كه گروه جكسون فايو از هم پاشيد. در سال ۱۹۷۶ بود كه باز هم مايكل به كمك برادرانش گروهی جديد به نام جكسون را تشكيل داد و از Motown جدا شدند و با كمپانی اپيك ركوردز قراردادی امضاء كردند. مايكل در سال ۱۹۷۸ در فيلم موزيكالی به نام The Wiz ايفای نقش كرد واين باعث شد كه مايكل در دنيای موسيقی بيشتر مشهور شود.
مايكل در سال ۱۹۷۸ اولين آلبوم انفرادی خود به نام Off The Wall را ارائه داد كه در آن از صدای جديد خود بهره گرفت و به فروش نزديك به ۱۱ ميليون دست يافت و در اروپا و امريكا در صدر پر فروشترين آلبومها قرار گرفت وجوايز زيادی به خود اختصاص داد. از معروفترين آهنگهای اين آلبوم می‌توان به Don't Stop 'Till You Get Enough اشاره كرد كه جايزه گرمی را نيز به خود اختصاص داد.
مايكل در سال ۱۹۸۲ با بيرون دادن آلبوم Thriller به يك خوانندهُ بين المللی با شهرت جهانی تبديل شد. اين آلبوم با گرفتن ۸ جايزهٔ گرمی و فروش ۵۲ ميليون نسخه، ركورد پر جايزه‌ترين و پر فروش‌ترين آلبوم را برای هميشه به خود اختصاص داد. از معروفترين آهنگهای اين آلبوم می‌توان به ترانه‌های Bille Jean، Thriller و Beat It اشاره كرد كه ويدئوی اين سه آهنگ به علت سبك جديدی كه در آنها به كار رفته بود شهرت و فروش زيادی پيدا كرد و جزء اولين ويديوی سياه‌پوستان شد كه حق پخش بزرگ‌ترين شبكه موزيك آمريكا MTV را بدست آورد. مايكل به چنان محبوبيتی رسيده بود كه حتی پپسی بزرگ‌ترين قراردادش را با وی امضا كرد، قرار دادی معادل با ۱۵ ميليون دلار.jacksonthezeroiksaryp2.jpg
از اوايل دهه ۸۰ رفته رفته رنگ پوست مايكل جكسون روشن‌تر شد. گفته می‌شود اين امر بر اثر يك عارضهُ پوستی به نام Vitiligo است كه به سبب آن رنگ دانه‌های پوستش به مرور زمان رنگ خود را از دست داده و سفيد به نظر می‌رسد. [نياز به ذكر منبع] مايكل به علت اين عارضه پوستی نمی‌توانست در مقابل تابش مستقيم نور خورشيد قرار بگيرد و ازهمين رو هميشه از ماسك، كلاه٫ عينك و گاهی از چتر استفاده می‌كند.
مايكل در سال ۱۹۸۵ آهنگی به نام We Are The World را كه هنرمندان ديگری نيز با او همكاری داشتند ارائه داد. اين آهنگ با شعار "ايالات متحده برای آفريقاً بيش از ۶۰ ميليون دلار به فروش رفت كه تمام اين مقدار صرف كمك به مردم قاره آفريقا شد. در سال ۱۹۸۶ مايكل در يك فيلم به نام Captain EO نيز نقش‌آفرينی كرد اين فيلم به طريقهُ سه بعدی پخش شد.
مايكل در سال ۱۹۸۷ باز هم آلبومی جديد به نام Bad را به بازار داد. اين آلبوم از نظر صمعی و بصری سبك جديد و متفاوت با كارهای قبلی خودش داشت و تنها آلبومی در تاريخ است كه ۶ آهنگ نامبر وان داشت. مايكل در سال ۱۹۸۷ تور تنهای خود را به نام Bad آغاز كرد و كنسرتهای زيادی در نقاط مختلف جهان داد. اين تور به پر فروش‌ترين و پر بيننده‌ترين تور موسيقی زمان خود مبدل گشت. (بعدها خود مايكل دو بار ركورد خود را شكست) مايكل در سال ۱۹۹۱ آلبوم Dangerous خود را كه در آن از سبكهای پاپ و راك استفاده شده بود به بازار ارائه كرد و برای تبليغ آلبوم خود تورهای Dangerous را آغاز كرد.
در ۲۴ اوت سال ۱۹۹۳ و در هنگامی كه مايكل مشغول انجام تورهايش بود يك اتفاق غير منتظره افتاد و يك پسر بچهُ ۱۳ ساله مايكل را متهم به سوء استفادهُ جنسی كرد. اين پرونده بعد از ۶ ماه مذاكرات طرفين دعوی و همچنين به علت تطبيق نداشتن اظهارات كودك با عكسهايی كه از نقاط بدن مايكل گرفته شده بود در سال ۱۹۹۴ بسته شد.
مايكل در سال ۱۹۹۴ اولين ازدواجش را با ليزا مری پرسلی دختر خوانندهُ معروف امريكايی الويس پرسلی جشن گرفت ولی اين ازدواج بعد از ۱۹ ماه به جدايی انجاميد.
مايكل جكسون در سال ۱۹۹۵ آلبوم ديگری به نام HIStory Past, Present And Future, Book ۱ ارائه داد. در اين آلبوم، كه يكی از شخصی‌ترين آلبوم‌های وی محسوب می‌شود، مايكل در مورد مسائلی كه وی را در طی سالها رنج داده‌است سخن می‌گويد كه از آن جمله آهنگ‌های تندی همانند They Don't Care About Us و D.S است. اين آلبوم نيز با استقبال زيادی روبرو شد. مايكل در سال ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ تورهای هيستوری خود را آغاز كرد. وی در سال ۱۹۹۶ در حالی كه برای يكی از كنسرت‌هايش به استراليا رفته‌بود با يك پرستار ۳۷ ساله به نام «دبی رو» ازدواج كرد و حاصل اين ازدواج دو فرزند به نام پرينس متولد سال ۱۹۹۷ و پاريس متولد سال ۱۹۹۸ است.
مايكل در سال ۱۹۹۶ يك فيلم ۴۰ دقيقه‌ای به نام Ghosts كه كارگردانی و جلوه‌های ويژهُ آن بر عهدهُ Stan Winston بود ارائه داد.bj.jpg
جكسون در سال ۱۹۹۷ آلبوم Blood On The Dance Floor كه دارای چند ترانهُ جديد و همچنين اجراهای جديدی از ترانه‌های آلبوم قبلی وی بود بيرون داد. مايكل در سال ۱۹۹۹ از همسر دوم خود «دبی رو» نيز جدا شد. او در سال ۲۰۰۱ آلبوم جديد ديگری به نام Invincible را به بازار داد. اين آلبوم هر چند كه در مقايسه با خواننده‌های معمولی بسيار موفق بود، در سطح و اندازه مايكل يك شكست محسوب می‌شد. او شركت Sony Music و در راس آن شخص تامی ماتولا را متهم به سهل‌انگاری در امر تبليغات كرد.
در روزهای ۷ و ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۱ در طی مراسمی، از سی‌امين سالگرد فعاليت هنری مايكل جكسون قدردانی شد. هنرمندان معروف بسياری در اين مراسم كه در نيويرك برگزار می‌شد شركت كردند. مايكل در همان سال ۲۰۰۱ و بعد از حملات تروريستی به برجهای دوقلو در امريكا آهنگ What More Can I Giveرا به همراه هنرمندان ديگری اجرا و آن را به قربانيان تقديم كرد. در اوايل سال ۲۰۰۳ يك خبرنگار انگليسی يك برنامهُ مستند به نام «زيستن با مايكل جكسون» كه در آن زندگی خصوصی مايكل را به تصوير كشيده‌بود، پخش كرد. ولی مايكل از ديدن اين فيلم به علت وارونه نشان دادن رفتارش بسيار خشمگين شد و بشير را يك خيانتكار خطاب كرد.[نياز به ذكر منبع] در اواخر نوامبر سال ۲۰۰۳ و درست در روزی كه آلبوم Number Ones مايكل كه منتخبی از بهترين ترانه‌های قبلی مايكل بود منتشر شد مجدداً يك پسر بچهُ ۱۴ ساله با اتهام جديد كودك آزاری جلو آمد. مايكل در اولين جلسه دادگاه كه در ماه ژانويهُ ۲۰۰۴ برگزار شد خود را بيگناه اعلام كرد. اين دادگاه كه به دادگاه قرن معروف شد و وقايع آن ماه‌ها در ميان مهم‌ترين اخبار جهان مخابره می‌شد سرانجام به بی گناهی كامل مايكل جكسون رای داد.
جكسون درست بعد از اعلام رای دادگاه برای چندين ماه از ديد رسانه‌ها مخفی شد و بعدها اعلام شد كه توسط شاهزاده بحرين به آن كشور دعوت شده‌است. امااو هم اكنون در ايرلند به‌سر می‌برد.
شايان ذكر است كه در پانزدهم ماه نوامبر ۲۰۰۶ مايكل جكسون، برای اولين بار پس از اعلام رأی دادگاه در لندن و در مراسم World Music Awards حضور يافت. او در اين مراسم جايزه ويژه Diamond را به‌خاطر فروش بيش از يك‌صد ميليون نسخه آلبوم موسيقی دريافت نمود. علاوه بر اين در همان مراسم توسط بنياد گينس ركورد اعلام شد كه تا كنون بيش از ۱۰۴ ميليون نسخه از آلبوم Thriller در سرتاسر جهان به فروش رسيده ‌است. طبق اعلام بنياد گينس فروش كل آلبوم‌های مايكل جكسون تاكنون بيش از 750ميليون نسخه بوده‌ است.

jackson_1.jpg


/ 26 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بچه درويش

داوود دوستت داريم!

مهين

سلام من خيلی وقت پيش شايد سه سال از سر اين موضوع گذشته باشد در يکی از اين مجلات خارجی مطلبی از مايکل جکسون خواندم که نوشته بود فقط در آمريکا اتفاق می افتد که يکی مرد بدنيا بياد و زن از دنيا برود . آن موقع فکر کردم که چرا بايد به کسی که در اين دنيای آزاد زندگی می کند اينقدر فشار بياورند اما چون من هم از بعضی کارهای اين خواننده مثل آهنگی که برای اتفاق يازده سپتامبر خواند و يا شعر سفید یا سیاه و چند تا کار ديگش را خيلی دوست داشتم اين مطلب را سرسری گرفتم اما قبل از آن يک باری که يکی از اين آخوندها درباره اش گفته بود که هنرمند فاسق غربی حسابی لجم گرفت که شما مثه اين مرد باشين و يتيم خانه اداره کنين.. فاسق باشين چون ما آنی ام که می انديشيم .. به هر حال خوشحالم که اين مطلب به اين خوبی را درباره مايکل خواندم از آشنايی با وب لاگ شما هم بسيار خوشحال شدم شاد زی با مهر و نور مهين

Love Land

من آپ هستم با " محرم تسلیت " و دانلود 2 نوحه و مداحی از حاج محمود کریمی.

بابك

منم دوست دارم عزيزم فقط راستش رو بگو زرشك پلو رو بيشتر دوست داري يا مايكل جكسون؟

دمت گرم قربون خودتو كسي برم كه ديوونشي خيلي باهات حال كردم

شهاب

من عاشق این مرد بزرگ هستم. خوشحالم که واقعیت این مرد بی نظیر و با قلبم دیدم و از این جهت احساس بی نهایت خوبی دارم. مایکل جکسون شیرین ترین و با احساس ترین انسانی هست که وجود داشته... من واقعا خوشحالم که تو دنیا و زمان او زندگی کردم و بی نهایت تا مرز جنون دوستش دارم و تا ابد خواهم داشت . من از شما دوست هم درد کمال تشکر را دارم. او نمرده است و هرگز نخواهد مرد... به قول شاعر : هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق در پایان ترکیبی از دو کلام جادویی سلطان مایکل جکسون را برایت می نویسم: شما تنها نیستید. من با تمام وجود در کنارتان هستم. شما در دعاهای من هستید. به یاد آورید که خدا با شماست و در کارهایتان توکل داشته باشید. تمام عشق و اهمیت من! در وعده ی فردایی دیگر هرگز تنهایتان نخواهم گذاشت زیرا شما همیشه در قلب من هستید. دوستتان دارم. مایکل جکسون